Dyskusja:Szujscy herbu Pogoń Ruska
Status: | niezałatwione |
---|
Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.
Iwan Gubka miał prawdopodobnie trzech synów Piotra, zmaregoł w młodym wieku, który w Słowniku Królestwa Polskiego jest wymieniony jako fundator cerkwi prawosławnej w Koroszczynie, wspominany również przez Henryka Stanisława Michalaka z Łodzi, w pracy doktorskiej. Kolejnym synem był Manoił zm. 1578 (80) właściciel dóbr Terebuń i trzecim synem był Iwan ( z później Janem) Zm.03 02 1610r . Błędne twierdzenie, iż Manoił był ojcem Iwana Jana, jest powielane za Wolffem. Jestem posiadaczem działu spadku pomiędzy Manoiłem a Jwanem Janem, gdzie wyraźnie zostało zapisane, ze są rodzonymi braćmi. Zgłasza: Piotr Szuyski 95.40.11.56 (dyskusja) 10:36, 25 gru 2012 (CET)
Status: | niezałatwione |
---|
Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.
- Wątek założony przed: 21:12, 7 kwi 2013 (CET)
Sprawa dotyczy strony o Szuyskich (Szujskich) Iwan Dymitrowicz Szujski ur. się ok roku 1515. Synami Gubki byli ( prawdopodobnie ) Piotr który erygował w Koroszczynie (Choroszczynie) 1572 cerkiew prawosławną ( od 1595 unicką) ( najprawdopodobniej zmarł młodo), Manoił zmarły w 1578 r. oraz jego rodzony brat Iwan - Jan ( a nie Janusz) ( dowód dział spadku pomiędzy Manoiłem a jego rodzonym bratem Janem, którego to dokumentu jestem posiadaczem Wolff do niego nie dotarł) Co do Zofii trudno powiedzieć czyją była córką czy Gubki czy Manoiła. Francuska linia Szuyskich to córka Anna i wnuczka Aleksandra , Romana Szuyskiego. Jeżeli chodzi o rosyjską linię Szujskich to nie pochodziła ona od Aleksandra Newskiego, a od jego brata Andrzeja ( dowód wg drzewa genealogicznego " Książąt ruskich z domu Rurykowiczów" Andrzej występuje jako brat Aleksandra a nie jego synem. Trudno zgodzić się również z końcową tezą, jakoby Szujscy " później " nie odegrali większej roli. Wyłączając Iwana który powrócił z polskiej niewoli do Moskwy i osiadł na Kremlu jako bojar dworski, w Rosji nie pozostał żaden inny Szujski. Wszyscy bracia Wasyl IV, Dymitr i Iwan zmarli bezpotomnie